Ana Sayfa / Genel / Sınırda Kişilik Bozukluğu Vaka Örneği

Sınırda Kişilik Bozukluğu Vaka Örneği

26 yaşında işsiz bir kadın, yoğun intihar düşünceleri ve jiletle kendini yaralama girişimleri nedeniyle, terapisti tarafından hastaneye sevk edilmişti.

Hasta lise son sınıfa dek iyi bir görünüm sergiliyordu; ancak neden sonra kendisini din ve felsefeye verecek, arkadaşlarından kaçacak ve kimliği konusunda yoğun kuşkulara kapılacaktı. Notları iyi durumdaydı. Ancak daha sonra, üniversite yıllarında başarısı düşecekti.

Tavsiye Bağlantı: Borderline Nedir?

Üniversitede çeşitli uyuşturucuları kullanmaya başlamış, ailesinin dinini terk etmiş ve özdeşleşebileceği karizmatik bir dinsel figür arayışına girişmişti. Kimi zaman yoğun bir kaygı duygusu altında eziliyordu. Ancak kolunu jiletle kestiği zaman bu duygu birdenbire yok oluyordu.

Üç yıl önce psikoterapiye başlamıştı ve başlangıçta terapistini inanılmaz sezgi ve empati yeteneğine sahip bir kişi olarak idealleştirmişti. Daha sonraları düşmanca ve talepkar davranmaya başlamıştı. Seansların sayısı gittikçe sıklaşmıştı ve bazen günde iki kez seans istediği oluyordu. Terapistini yaşamının merkezine oturtmuştu ve artık yaşamında başka hiç kimseye yer vermiyordu. Terapistine karş dümanca duyguları aşikar olmasına karşın kendisi bunu göremiyor ve denetleyemiyordu.

Tavsiye Bağlantı: Borderline Tedavisi Nasıl Olur?

Terapistiyle yaşadığı zorluklar, kolunu kesmesi ve intihar tehditleri ile doruğa ulaşmıştı ve en sonunda terapisti onu hastaneye sevk etmek durumunda kalmıştı.

Kaynak: Anormal Psikoloji

Bu da Var

Sınır Kişilik Bozukluğunun 4 Türü Nedir?

Günümüzde, sınır kişilik bozukluğuna dair pek çok yazı bulunmakta. Sınır kişilik bozukluğuna sahip bireyler -Sıklıkla, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!