Ana Sayfa / Genel / Borderline Tanı Kriterleri Nelerdir?

Borderline Tanı Kriterleri Nelerdir?

Psikiyatrik bir tanı olarak borderline kişilik bozukluğundan bahsedebilmemiz için, yaygın olarak kullanılan psikiyatrik tanılama sistemi olan DSM (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı), şunları şart koşuyor:

Aşağıdakilerden beşinin (ya da daha fazlasının) olması ile belirli, genç erişkinlik döneminde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan, kişilerarası ilişkilerde, benlik algısında ve duygulanımda tutarsızlık ve belirgin dürtüselliğin olduğu sürekli örüntü:

  • Gerçek ya da hayali bir terk edilmekten kaçınmak için çılgınca çabalar göstermek. Not: 5. tanı ölçütünün kapsamına giren intihar ya da kendine kıyım davranışını buraya sokmayınız.
  • Gözünde aşırı büyütme (göklere çıkartma) ve yerin dibine sokma uçları arasında gidip gelen, gergin ve tutarsız kişilerarası ilişkilerin olması.
  • Kimlik karmaşası: Belirgin olarak ve sürekli bir biçimde tutarsız benlik algısı ya da kendilik duyumu
  • Kendine zarar verme olasılığı yüksek en az iki alanda dürtüsellik(Ör: para harcama, cinsellik, madde kötüye kullanma, tıkınırcasına yemek yeme). Not: 5. tanı ölçütünün kapsamına giren intihar ya da kendine kıyım davranışını buraya sokmayınız.
  • Yineleyen intiharla ilgili davranışlar, girişimler, göz korkutmalar ya da kendine kıyım davranışı. Buna örnek olarak kesme, iyileşmekte olan bir yarayı koparma, kendine vurma).
  • Duygudurumda belirgin bir tepkiselliğin olmasına bağlı, duygulanımsal dengesizlik. (Ör: yoğun dönemsel disfori, irritabilite ya da genellikle birkaç saat süren, nadiren birkaç günden uzun süren anksiyete).
  • Kendini sürekli boşlukta hissetme.
  • Uygunsuz,yoğun öfke ya da öfkesini kontrol altında (Ör: sık sık hiddetlenme, geçmek bilmeyen öfke, sık sık kavgalara karışma).
  • Stresle ilişkili gelip geçici paranoid düşünce ya da ağır disosiyatif semptomlar.

Not: Burada yazılanlar, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir şekilde teşhis ve tedavi amacı taşımaz. Borderline kişilik bozukluğu ile ilgili endişeniz varsa, öncelikle bir psikiyatristle görüşmelisiniz. Muhabbetle.

Bu da Var

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıldır?

Borderline kişilik bozukluğu (Bakınız: Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?) 30-40 yıl öncesine kadar, diğer kişilik bozuklukları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!